Vyhledávání

Kontakt

Motorkari-Chrudim
Chrudim

motorkari-chrudim@centrum.cz

MOTORKÁŘI CHRUDIM

DEJTE NÁM "Líbí se mi" a buďte o každé akci průběžně informováni na Vašem FB účtu...

 

Všeobecné dotazy

Datum: 05.06.2018

Vložil: AlbertSib

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The men's prostate is a vital section of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just before the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all varieties of prostate infection. It is due to bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition associated with a particular defect within the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be a result of trauma on the urinary tract or by infections via other regions from the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some of the steps you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that a number of ejaculations weekly will assist you to prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak moderately. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most significant measure to take to ensure a healthy prostate would be to select regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you must select prostate examination one or more times per year.

Datum: 04.07.2014

Vložil: Honza

Titulek: Suprová hospůdka

Zdarec motorkáři, měl bych tip na super hospůdku pro motrkáře jak dělanou. Jmenuje se Vinohrádek nad Babou v Třebíči a mají skvělou kuchyni a příjemný mladý personál. A to venkovní posezení s výhledem na mašinu je k nezaplacení.

Datum: 28.05.2013

Vložil: Pavel

Titulek: nabídka

Vážení,

Zrovna prohlížím Vaše stránky a došel jsem k nápadu, že bych Vám nabídl prostory pro organizování jednodenních nebo i celo víkendových akcí. U bývalého písníku Hrádek u Pardubic máme udržovanou louku o velikosti 10.000m2. Zde by bylo možno provádět po srazy. Je zde možnost ubytování ve vlastních stanech nebo karavanech. Máme zde vlastní stánek s občerstvením. Po dohodě lze pro účastníky připravit konkrétní pohoštění jako steaky, řízky s přílohou a jiné, pivo i nealko pivo, káva a podobně.
V případě zájmu a splnění efektivity akce, můžeme tuto nazvat prvním ročníkem a následně v dalších
společných akcích pokračovat. Na této louce se již v posledních letech konali různé akce. Akce se dají spojit i s příjemným koupáním v pískovém bývalém těžebním prostoru, kde je celoročně voda jako na Jadranu.


V případě zájmu mne neváhejte kontaktovat a věřím, že najdeme společnou řeč.
Více info o prostorách včetně mapky na https://www.uzabaka.net/


Přeji hezký den a budu se těšit P.Vašek

Datum: 27.06.2013

Vložil: JOŽIN

Titulek: Re: nabídka

Díky za nabídku, omlouvám se za delší neaktivitu... Rozhodně o tom dám vědět i ostatním... S pozdravem Jožin

Záznamy: 1 - 4 ze 4